Fotografia od wieli lat towarzyszy ludziom. Jest ona pamiątką, do której wracamy, uwieczniamy na niej niezapomniane chwile z naszego życia. Większość z nas korzysta z facebooka, na którego wrzucamy zdjęcia. Każdy z nas jest w stanie zrobić sobie portret selfie, który po kilku sekundach zostanie opublikowany na portalu społecznościowym. Jednak dla miłośników fotografii, taka forma jest niewystarczająca. Coraz więcej osób wraca do wykonywania, tzw. zdjęć analogowych.
Czym jest fotografia ślubna wielkopolskie?
Fotografia ślubna wielkopolskie to fotografia, której nośnikiem obrazu są urządzenia elektroniczne, np. fotopowielacz. W wyniku działania światła na element światłoczuły powstaje, tzw. sygnał analogowy. Zwolennikami tego typu fotografii są przede wszystkim osoby, które już nieco dłużej się nią interesują i zajmują się fotografowaniem profesjonalnie. Analogowe zdjęcia posiadają niepowtarzalny klimat, widać i czuć w nich smutek i nostalgię. Zrobienie takiego jednego zdjęcia to długi i żmudny proces, gdyż ogranicza nas tutaj ilość klatek negatywu, dlatego każde zdjęcie musi być przemyślane. Zazwyczaj takie zdjęcia nie są poddawane retuszowi. Zdjęć analogowych nie możemy także podejrzeć, jak ma to w przypadku aparatu cyfrowego, tylko czekamy na końcowy efekt, gdy je wywołamy. Zdjęcia takie cechują się również niezwykłą kolorystyką – są one zależne od użytej kliszy.
Wady i zalety fotografii ślubnej
Fotografia ślubna nie należy do najtańszych. Przede wszystkim rozmiar kliszy ogranicza liczbę zdjęć; do tego aparaty analogowe nie mają możliwości podglądu zdjęć, dlatego każde z nich musimy wywołać. W tej fotografii ogranicza nas także edycja zdjęć – jeśli źle ustawimy aparat zdjęcie może się okazać niedoświetlone lub prześwietlone, a po wywołaniu nie będziemy mogli go już retuszować. Dużo trudniejsze jest też nakładanie filtrów, służą do tego specjalne substancje chemiczne, które możemy nanosić w trakcie wywoływania zdjęć. Jednak fotografia analogowa to nie tylko minusy; posiada także wiele zalet. Jednym z największych plusów jest wysoka jakość obrazu (znacznie lepsza niż w aparatach cyfrowych). Aparaty analogowe są w stanie lepiej uchwycić detale i kolory. Materiały światłoczułe sprawiają, że fotografia nabiera głębi, a kolory są bardzo wyraźne. Fotografia analogowa także lepiej opiera się próbie czasu. Dużą zaletą jest także sam aparat – jest dużo bardziej wytrzymały niż cyfrowy i nie ulega zniszczeniu jeśli nam np. upadnie. Również w tego rodzaju fotografii nie musimy umieć obsługiwać komputera.
Czy fotografia ślubna jest trudna?
Każdy jest w stanie nauczyć się robić zdjęcia metodą analogową. Nawet jeśli ktoś całe życie fotografuje na lustrzankach to przejście na analog nie powinno mu sprawić trudności. Należy tylko pamiętać, że nie będziemy mieli możliwości poprawić zdjęć w programie graficznym. Natomiast sama obsługa aparatu analogowego jest bardzo prosta. Takie aparaty same sobie dobierają parametry. Jednak jeśli chcemy uczyć się na starszym modelu to nie nastawia on parametrów ekspozycji automatycznie, lecz zmiana przesłony i ustawienia niekiedy nie jest nawet konieczna. Klisze w aparatach analogowych cechują się dużą rozpiętością tonalną. Należy także uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać jeśli na początku coś nam nie będzie wychodzić. W fotografii analogowej pośpiech nie jest wskazany, każde ujęcie musi być przemyślane. Jeżeli już opanujemy podstawy, to taki rodzaj fotografii będzie nam sprawiał wiele radości. A zdjęcia, jakie uzyskamy, będą niepowtarzane.
Źródło: fotograf wielkopolskie